Czego nie może jeść Chart perski?

Czego nie może jeść Chart perski?

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale ruvido.pl

Jeśli nie mieszkasz w bardzo zimnym klimacie, nie ma czegoś takiego jak idealna dieta dla psa perskiego. Rasa ta jest znana z wrażliwości na zimno i może mieć problemy z układem oddechowym i inne problemy zdrowotne, jeśli jest zamknięta na zewnątrz. Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić chartowi perskiemu zrównoważoną dietę i zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu. Poniżej wymieniono niektóre rodzaje pożywienia, których nie powinien jeść chart perski.

Orzechy, rośliny strączkowe i mleko krowie są zakazane dla chartów perskich. Wiele ras psów nie toleruje laktozy, a spożywanie mleka krowiego może prowadzić do osłabienia serca. Innym niebezpiecznym składnikiem, którego należy unikać w diecie psa, jest ksylitol, który może powodować spadek poziomu cukru we krwi i uszkodzenie wątroby. Objawy obejmują senność, wymioty, a nawet drgawki.

Ponieważ psy te zostały wyhodowane do życia w domu, persy mają wyjątkowe wymagania zdrowotne. Niska zawartość tłuszczu w organizmie i głęboka klatka piersiowa sprawiają, że są one szczególnie wrażliwe na szczepienia, odrobaczanie i znieczulenie. U tej rasy istnieje wyjątkowo wysokie ryzyko wystąpienia skrętu żołądka i wzdęć, dlatego właściciele powinni nauczyć się rozpoznawać te przypadłości u swoich psów. Poniżej wymieniono niektóre produkty żywnościowe, których nie może jeść chart perski.

Trawa w parkach jest źródłem pasożytów, które mogą być śmiertelne, jeśli nie są leczone. Chociaż większość parków umieszcza znaki ostrzegawcze informujące, że trawa jest poddawana obróbce chemicznej, najmniejsze pozostałości mogą być toksyczne dla Twojego zwierzęcia. Jeśli Twój pies zje niewielką ilość takiej trawy, może zachorować na skręt żołądka, bolesny stan powodujący wymioty i wzdęcia.

W czasach starożytnych Persowie czcili psy. Ich miłość do tych czterookich zwierząt pozostała niezachwiana. Trwało to aż do arabskiego podboju muzułmańskiego w VII wieku naszej ery, kiedy to sąsiednie kraje uznały je za nieczyste. Doprowadziło to do ich powszechnych prześladowań. Mimo to przestrzeganie tradycyjnych wierzeń wpłynęło na jakość ich życia, a one same są uważane za najwierniejszych towarzyszy.

Zobacz?!  Czy chart perski jest niebezpieczny?

Ogórek jest doskonałym przykładem pożywienia, którego perski chart szary powinien unikać. Składa się w 96% z wody, zawiera magnez i witaminę C, ale jest bardzo trujący dla psów, ponieważ jego nasiona i skórka mogą podrażniać żołądek. Ogórki również mogą powodować zadławienie, dlatego przed podaniem należy je posiekać. Udział przysmaków w diecie psa powinien być ograniczony do dziesięciu procent, a nie do większej ilości.

Równie ciekawe: