Czy chart perski może mieszkać w domu?

Czy chart perski może mieszkać w domu?

Pomimo swojego powściągliwego, potulnego zachowania i lojalności, chart perski jest bardzo energicznym i niezależnym psem. W zależności od tego, jak bardzo jesteś przyzwyczajony do ich wybryków, może Ci się wydawać, że możesz bezpiecznie trzymać jednego z tych psów w domu. Nie jest to jednak prawdą. Psy tej rasy wymagają odpowiedniej ilości ruchu, aby pozostać zdrowymi i szczęśliwymi. Chociaż psy tej rasy są ogólnie uważane za dobrych towarzyszy dla dzieci i osób starszych, nie radzą sobie dobrze na zewnątrz przez cały rok.

potulny

Jeśli chodzi o życie w domu, charty są jednymi z najbardziej potulnych psów. Choć poszczególne rasy różnią się osobowością, większość z nich to domowe kanapowce. Są bardzo przyjazne, lubią towarzystwo człowieka i nie szczekają. Jeśli szukasz towarzysza, który nie szczeka, powinieneś rozważyć zakup potulnego perskiego psa szarego. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu łagodnemu zwierzęciu żyć z Tobą w domu.

powściągliwy

Poza doskonałymi wynikami w wyścigach, powściągliwe psy perskie są idealnymi domowymi pupilami. Te łagodne psy są oswojone i z łatwością poruszają się w najciaśniejszych przestrzeniach. Mimo że ważą blisko 100 kg, nie są agresywne ani zbyt energiczne. Są również znane jako kanapowce, śpią do 18 godzin na dobę. Z tego powodu doskonale nadają się do mieszkania, ale mogą potrzebować okazjonalnych spacerów w parku.

niezależny

Niezależny chart perski, znany także jako Saluki, to rasa psów morskich. Jej początki sięgają 7000 r. p.n.e. Jest to twardy pies o silnej niezależności. Jednak w kontaktach z obcymi suki mogą być powściągliwe i nieufne, co czyni je doskonałym wyborem dla rodziny z dziećmi. Mają również tendencję do łatwego nudzenia się, dlatego szkolenie powinno być prowadzone przy użyciu łagodnych metod. Chociaż nie przepadają za zabawą w aportowanie, potrafią gonić szybko poruszające się przedmioty, takie jak piłki tenisowe lub Frisbees.

lojalny

Saluki (chart perski) to historyczna rasa psów, której początki sięgają około 7000 r. p.n.e. Ten pies jest niezależny i może być powściągliwy w stosunku do obcych. Psy tej rasy potrzebują codziennego spaceru z właścicielem i solidnego biegu, aby pozostać zdrowe i szczęśliwe. Nie nadają się do mieszkania i potrzebują dużo ruchu. Ponadto psy te rzadko bawią się w aportowanie lub gonienie szybko poruszających się przedmiotów.

Zobacz?!  Mastif tybetański - opis rasy

łagodny

Saluki, czyli łagodne psy perskie, to doskonały wybór dla rodzin, które lubią być aktywne. Ich sierść jest łatwa w pielęgnacji, zrzucają niewiele i wymagają codziennych ćwiczeń oraz codziennego spaceru lub biegu na smyczy. Saluki są podatne na pewne problemy zdrowotne, w tym dysplazję stawów biodrowych, nowotwory i problemy z drogami moczowymi. Są one jednak doskonałym towarzyszem dla dzieci i osób starszych. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o stylu życia i wymaganiach zdrowotnych tych wspaniałych psów.

możliwość współistnienia z psami ras zabawkowych

Większość ras psów zabawek wywodzi się ze środowiska zwierząt towarzyszących i jest lojalna wobec jednej osoby. W związku z tym nie wymagają dużej przestrzeni życiowej. Chociaż niektóre rasy lubią dłuższe spacery, większość radzi sobie doskonale z krótką przechadzką po podwórku. Psy te nie potrzebują dużego podwórka ani dużego domu, dlatego często są doskonałym wyborem do mieszkania. Niemniej jednak właściciele psów zabawkowych powinni mieć świadomość, że psy te nie zawsze są dobrymi współlokatorami.

Zdolność do gonienia małych zwierząt

Niektóre rasy są mniej skłonne do gonienia małych zwierząt. Na przykład buldog francuski jest przykładem rasy o niskim popędzie łowieckim i otwartej osobowości. Buldog francuski jest rasą wszechstronną, która doskonale odnajduje się zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim. Równie dobrze czują się w dużej rodzinie, jak i w samotności. Kolejną rasą na liście jest pirenejczyk wielki, który jest dużym, puszystym stróżem o łagodnym temperamencie. Inne rasy wychodzące to hawańczyki, które po socjalizacji chętniej gonią małe zwierzęta.

zdolność do koegzystencji z kotami

Wiele rodzimych gatunków zwierząt jest w stanie koegzystować z kotami. Arid Recovery w Australii Południowej wykorzystuje niewielką liczbę kotów jako filtr ewolucyjny. Trzymają niewielką populację bilbii i bettongów w dużych zagrodach, a następnie dorzucają do niej kilka wykastrowanych kotów. Niektóre koty zabijają bilbio- i bettonogi, ale efektem ubocznym programu jest wyhodowanie rodzimych ssaków, które są w stanie uciec przed kotami.

Równie ciekawe: