Jak pielęgnować włosy Mastifa tybetańskiego?

Jak pielęgnować włosy Mastifa tybetańskiego?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z mopsik.com.pl

Jeśli masz mastifa tybetańskiego, prawdopodobnie chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo go kąpać i suszyć. Aby móc wykąpać psa, musisz najpierw usunąć luźną sierść. Przed kąpielą mastifa tybetańskiego należy lekko wyszczotkować wszystkie partie jego sierści. Pozwoli to zmaksymalizować skuteczność kąpieli i sprawi, że sierść psa będzie czysta i zdrowa. Dobry szampon dla mastifa tybetańskiego jest dostępny w Healthy Breeds i pomaga zapobiegać powstawaniu zmatowień.

Podwójna sierść mastifa tybetańskiego wymaga szczotkowania mniej więcej raz w tygodniu, ale częściej w okresie wzmożonego linienia. Mastifa tybetańskiego trzeba też kąpać co kilka miesięcy, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i plątaniu sierści. Raz w tygodniu należy też czyścić mu uszy. Co miesiąc należy przycinać paznokcie i kilka razy w tygodniu szczotkować zęby.

Szczotkowanie mastifa tybetańskiego jest bardzo ważne, ale należy pamiętać o wyjątkowym typie sierści mastifa tybetańskiego. W zależności od pory roku i rodzaju sierści, mastify tybetańskie zrzucają sierść raz lub dwa razy do roku. Ich sierść jest niezwykle gęsta i wełnista, dlatego potrzebna jest szczotka zaprojektowana tak, aby mogła wniknąć w ich podwójną sierść. Regularnie wyczesuj sierść, aby pozbyć się martwego futra, które zalega na podłodze. Ponadto pamiętaj, że mastify tybetańskie zrzucają sierść w sezonie wiosennym i jesiennym. W tych porach roku należy zwiększyć częstotliwość szczotkowania i zbierać martwą sierść, aby zachować ładny wygląd sierści.

Po kąpieli należy usunąć luźne włosy i umyć je delikatnym grzebieniem. Jeśli nie masz na to czasu, możesz pominąć pielęgnację przez kilka miesięcy. Jeśli jednak zamierzasz pozostawić psa bez szczotkowania, najlepiej jest kąpać go co sześć do ośmiu tygodni. Liczba kąpieli może się stopniowo zwiększać wraz z wiekiem psa. Najlepszym czasem na pielęgnację mastifa tybetańskiego jest wiosna.

Zobacz?!  Jak szybko biega chart perski?

Jeśli chodzi o pielęgnację, mastifa tybetańskiego należy regularnie kąpać. Ważne jest, aby regularnie myć zęby i kąpać psa. Prawidłowe szczotkowanie sprawi, że sierść psa będzie zdrowa i pachnąca. Paznokcie powinny być owalne, nie za długie ani nie za krótkie. Paznokcie mastifa tybetańskiego powinny mieć kształt owalny. Jeśli zauważysz nadmierną ilość brudu i bakterii w jamie ustnej, pies może wymagać pomocy lekarskiej.

Mastif tybetański jest psem stróżującym i zanim przyniesiesz go do domu, musi zostać dokładnie zsocjalizowany. W domu zachowują się powściągliwie, ale bardzo bronią swojego terytorium. Na ogół są spokojne w pomieszczeniach, ale szczekają, gdy ktoś wejdzie na ich terytorium. Uwielbiają się jednak bawić. Jeśli jesteś właścicielem mastifa tybetańskiego, powinieneś spędzać z nim czas na zabawie.

Mastif tybetański obficie gubi sierść. Zrzuca sierść co najmniej raz w roku, z cyklem zrzucania sierści raz lub dwa razy w roku. Obsychają na ubraniach, dywanach, a nawet na jedzeniu. Mastif tybetański jest opiekuńczy w stosunku do swojej rodziny, więc jeśli masz małe dzieci, powinieneś trzymać je z dala od niego. Należy również zadbać o odpowiednią socjalizację psa, zanim pozwoli mu się przebywać z małymi dziećmi.

Równie ciekawe: