Jak hodować charty perskie?

Istnieje kilka różnych ras chartów perskich. Najpopularniejszą z nich jest Saluki, który jest współczesnym potomkiem pierwotnej rasy. Być może słyszeliście również o psie afgańskim, który jest starszą wersją charta perskiego. W tym artykule omówimy cechy charakterystyczne tych dwóch ras. Omówimy również cechy i charakterystykę Saluki. Saluki jest dobrym towarzyszem dla dzieci i osób starszych, jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojego właściciela.

Spis treści

1 Saluki to współczesna rasa chartów perskich

2 Ogar afgański

3 Ogar afgański jest potomkiem sualuki

Saluki to współczesna rasa chartów perskich

Saluki to współczesna rasa chartów perskich, która swoją obecną formę uzyskała prawdopodobnie około 2400 lat temu. Mają muskularną, atletyczną budowę, małą talię i długą, wąską głowę. Mają również duże, opadające uszy i zakrzywiony ogon. Mimo swojego wyglądu są stosunkowo zdrowe i nie cierpią na żadne poważniejsze problemy zdrowotne.

Przodkowie Saluki byli hodowani na Żyznym Półksiężycu, gdzie rozpoczęło się rolnictwo. Starożytna ceramika sumeryjska przedstawia psy ze spiczastymi uszami, a w Tell Brak, na terenie dzisiejszej Syrii, odkopano szczątki szkieletowe. Szkielety te świadczą o tym, że rasa ta wyewoluowała z psa gończego. Obecnie Saluki jest dużym, niezawodnym psem, który został przystosowany do życia w nowoczesnym społeczeństwie.

Ogar afgański

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak hodować charty perskie, musisz poznać różne rodzaje tych psów. Oprócz długiej, luksusowej sierści mają one także elegancki wygląd. Co więcej, mogą być oddanymi zwierzętami domowymi. Chart afgański to jedna z najstarszych ras na świecie, która przez wieki była psem myśliwskim wykorzystywanym przez rodziny królewskie. Mają dwa rodzaje sierści: surykatkę, która jest pierzasta, i perską, która jest gładka i futrzasta. Występują w różnych kolorach, w tym trójkolorowym, białym i czarnym.

Saluki jest jedną z najważniejszych ras chartów perskich, które znane są ze swojego spokojnego charakteru i talentu do polowania na zwierzynę. Pies ten był hodowany przez faraonów starożytnego Egiptu, a dziś zajmuje wyjątkowe miejsce w świecie islamu. Muzułmanie zazwyczaj uważają psy za zwierzęta nieczyste, ale Beduini wierzą, że saluki nie jest psem. Kiedyś Beduini wykorzystywali je do pogoni za gazelami, zającami i lisami. Były również hodowane jako psy myśliwskie dla książąt.

Zobacz?! Czy Chart perski lubi aportować?

Ogar afgański jest potomkiem sualuki

Ogar afgański jest potomkiem dwóch psów: suki i psa afgańskiego. Oba są uważane za „stare” rasy. Charakteryzują się dużą zmiennością umaszczenia, co może być związane z praktykami hodowlanymi psa afgańskiego. Obydwie są również spokrewnione z Saluki, który jest psem w tym samym typie. Ponadto różnią się między sobą częstotliwością alleli.

Ogar afgański jest rasą bazalną, która poprzedziła rozwój współczesnych ras. Jest blisko spokrewniony z surykatkami, rasą psów standardowych, która powstała z psów gończych. Czystej krwi psy afgańskie są potomkami psów, które zostały pierwotnie sprowadzone do Wielkiej Brytanii w latach 20. ubiegłego wieku przez afgańską rodzinę królewską. Król Amanullah ofiarował te psy w prezencie europejskim rodzinom królewskim. Psy te były wykorzystywane jako psy myśliwskie i stróżujące dla rodziny królewskiej.

Równie ciekawe:

  • Czym różni się chart perski od charta afgańskiego?
  • Jak szybko biega chart perski?
  • Czy Chart perski lubi aportować?
  • Czy chart perski jest towrzyskim psem?
  • Jak trenować charta perskiego?

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *