Czym różni się Mastif tybetański od Mastifa Angielskiego?

Czym różni się Mastif tybetański od Mastifa Angielskiego?

Najbardziej oczywiste różnice między mastifem tybetańskim a mastifem angielskim to wielkość, niezależność i poziom energii. W tym artykule omówimy cechy charakterystyczne obu ras i zastanowimy się, czym te cechy mogą się różnić. Mastify tybetańskie są nieco mniejsze od mastifów angielskich. Ważą od 450 do 600 g. Są też większe i silniejsze. Istnieją jednak również pewne istotne podobieństwa.

Większy

Mastif tybetański to duża rasa psów. Jest większy od mastifa angielskiego i znany jest ze swojego dużego, silnego i groźnego wyglądu. Pierwotnie był hodowany w celach ochronnych i stróżujących, a także wykorzystywany do pilnowania domów i stad. Mówi się również, że rasa ta potrafi łapać wilki i niedźwiedzie. Rasa ta nie jest psem do mieszkania, ale świetnie nadaje się dla rodzin z dużymi podwórkami.

Silniejszy

Mastif tybetański wywodzi się ze starożytnego królestwa Tybetu. Rasa ta rozwinęła królewski temperament i silne zdolności stróżowania. Rasa ta była prawie wymarła, zanim mastify angielskie z Kanady zaczęły popularyzować psa na Zachodzie. Był jedną z pierwszych ras psów podobnych do mastifa, które pojawiły się w Himalajach, i uważa się, że mastif tybetański powstał w Tybecie około 5000 lat temu. Mastif tybetański ma silną samoświadomość, ale nie jest agresywny w stosunku do ludzi ani innych psów. Mimo że rasa ta jest tolerancyjna w stosunku do innych zwierząt i ludzi, nadal wykazuje zachowania dominujące i wymaga odpowiedniej socjalizacji.

Niezależny

W Stanach Zjednoczonych rasa mastifów tybetańskich jest zarządzana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Mastifów Tybetańskich, które uczestniczy w programie Canine Health Information Center (CHIC). Zanim mastify tybetańskie otrzymają certyfikat CHIC, muszą mieć wykonane badania OFA bioder, tarczycy i oczu Canine Eye Registry Foundation. Ocena łokci według OFA jest opcjonalna, ale hodowcy muszą wyrazić zgodę na publikację wyników wszelkich badań. Niezależni hodowcy muszą przedstawić dokumentację stanu zdrowia swoich psów.

Zobacz?!  Jaka jest najlepsza karma dla Mastifa Tybetańskiego?

Bardziej aktywny

Mastif tybetański jest niezwykle dużym psem. Ma podwójną sierść, której kolor zależy od klimatu, i jest zazwyczaj jednolicie czarna, ale może być też brązowa, niebieska lub czerwona. Są niezwykle aktywne i na krótkich dystansach mogą biegać z prędkością do 20 mil na godzinę. Najbardziej zauważalną różnicą między mastifem angielskim a mastifem tybetańskim jest ich wielkość.

Mniejsza potrzeba pielęgnacji

Dla tych z Was, którzy są zmęczeni codzienną rutyną pielęgnacji swojego pupila, mamy dobrą wiadomość: potrzeba pielęgnacji mastifa tybetańskiego jest mniejsza, niż mogłoby się wydawać. Twój pies będzie się od czasu do czasu zrzucał sierść, ale będzie to mniej widoczne i łatwiejsze do opanowania. Aby utrzymać sierść mastifa tybetańskiego w dobrym stanie, szczotkuj zęby psa co najmniej dwa razy w tygodniu. W razie potrzeby obcinaj psu paznokcie.

Dłuższa oczekiwana długość życia

Długość życia mastifa tybetańskiego jest nieco dłuższa niż wilka. Chociaż żadna z tych ras psów nie jest z natury lepsza od drugiej, mastify tybetańskie są ogólnie zdrowe i mogą żyć średnio 10-12 lat. Psy te są również bardziej lojalne i opiekuńcze niż wilki, które zazwyczaj wolą żyć w stadach. Istnieją jednak pewne problemy zdrowotne, które mogą ograniczyć długość życia mastifa tybetańskiego.
*** Przetłumaczono za pomocą www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa) ***

 

Równie ciekawe: