Mastif tybetański - opis rasy

Mastif tybetański – opis rasy

Szukasz Mastifa tybetańskiego – opis rasy? W tym artykule dowiesz się o cechach, warunkach zdrowotnych i szkoleniu tej rasy. Omówimy także, jak dbać o swojego nowego pupila. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem nowego psa, ten opis rasy dostarczy Ci kilku ważnych informacji. Na początek przeczytaj o jej warunkach zdrowotnych. Mastify tybetańskie mogą być bardzo energiczne.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z pazur-vet.pl

Mastif tybetański

Znany jako potężny pies stróżujący, mastif tybetański jest dużą i imponującą rasą. Mimo że psy te mogą wydawać się onieśmielające, w rzeczywistości są bardzo łagodne i przyjazne. Są również bardzo cierpliwe i przywiązane do swoich właścicieli. Ponieważ żyją w pobliżu swoich właścicieli od tysięcy lat, nie znają pojęcia strachu i będą chronić swojego właściciela za wszelką cenę. Przeczytaj dalej, aby zapoznać się z dokładnym opisem rasy mastif tybetański.

Budowa fizyczna mastifa tybetańskiego jest masywna, z gęstym ciałem, mocnymi kośćmi i siłą mięśni. Dzięki gęstej sierści i długim nogom doskonale nadaje się do pracy na dużych wysokościach i w niskich temperaturach. Rasa ta jest zdolna do pracy w każdych warunkach klimatycznych. Dorastają w wieku od około roku do dwóch lat, ale obie płcie są mniej więcej tej samej wielkości. Ich wysokość mierzy się od przednich łap do górnej części łopatki.

Cechy charakterystyczne

Mastif tybetański jest dużym i imponującym psem pochodzącym z Tybetu. Ta rasa psów została uznana przez Arystotelesa za lwa. Mimo że są uważane za bardzo lojalne, są również bardzo bojaźliwe. Mają wysoki poziom energii i odwagi ducha, i będą bronić swojej rodziny i domu przed niebezpieczeństwem. Rasa ta nie jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ może łatwo nadepnąć na maluchy lub je przewrócić. Ze względu na swoje duże rozmiary mastif tybetański może czuć się opiekuńczy w stosunku do małych dzieci, a nawet może z nimi walczyć, jeśli wydaje się, że walczą ze sobą.

Problemy zdrowotne u mastifa tybetańskiego są stosunkowo rzadkie. Generalnie są one zdrowe, ale zdarzają się u nich pewne typowe schorzenia. Choć nie zapadają na wiele chorób, mastif tybetański jest podatny na pewne problemy zdrowotne, w tym dysplazję stawu biodrowego. Choroba ta charakteryzuje się utratą czucia w tylnej części ciała i kulejącym chodem. Regularne wizyty u weterynarza są ważne dla zachowania zdrowia psa.

Warunki zdrowotne

Do schorzeń występujących u mastifa tybetańskiego należą dysplazja stawów biodrowych, choroby oczu i przetrwałe błony źreniczne. W miarę wzrostu tych pasm tkanki produkującej substancje odżywcze mogą tworzyć się zmętnienia i zaćmy. W okresie szczenięcym młode szczenięta mogą sprawiać wrażenie niepewnie stojących na nogach. Stan ten często pogarsza się w miarę wzrostu psa. Mastif tybetański powinien być poddawany okresowym badaniom okulistycznym, a także regularnym testom na obecność chorób genetycznych.

Zobacz?!  Czy Chart perski lubi aportować?

Ważne jest, aby przed adopcją psa dowiedzieć się o stanie zdrowia mastifa tybetańskiego jako szczeniaka. Jeśli zdecydujesz się na psa uratowanego, lekarz weterynarii będzie mógł ocenić jego historię genetyczną i sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów zdrowotnych. Niezależnie od tego, czy szczeniak pochodzi ze schroniska, czy jest już dorosły, ważne jest, aby jak najwcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu oceny stanu zdrowia mastifa tybetańskiego, aby zapobiec przyszłym problemom zdrowotnym.

Szkolenie

Na początku nowy szczeniak może wydawać się trudny, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących skutecznego szkolenia mastifa tybetańskiego. Po pierwsze, upewnij się, że przyprowadzasz swojego nowego psa do tego samego miejsca, do którego codziennie wchodzisz i z którego wychodzisz. W ten sposób ułatwisz sobie sprzątanie po nim. Wybierz miejsce, które jest dobrze widoczne i łatwe do sprzątania po nowym szczeniaku. W ten sposób unikniesz pokusy zmuszania szczeniaka do nauki nowych komend w młodym wieku.

Szkolenie mastifa tybetańskiego należy rozpocząć, gdy szczeniak ma osiem tygodni. Szkolenie szczeniąt jest niezbędne, ponieważ pies osiąga najwyższą zdolność uczenia się między ósmym a dwunastym tygodniem życia. Twój głos ma największy wpływ na zdolność szczeniaka do nauki. Kiedy mówisz „tak”, upewnij się, że jest to ton pozytywny. Jeśli mówisz „nie”, upewnij się, że brzmi to stanowczo.

Socjalizacja

Socjalizacja mastifa tybetańskiego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pozytywnych doświadczeń. Rasa ta jest bardzo lojalna wobec swoich właścicieli, ale w stosunku do obcych może być powściągliwa i terytorialna. Jeśli nie miały kontaktu z innymi psami lub dziećmi, mogą stać się nieufne lub podejrzliwe w stosunku do nowych osób. Pierwszym krokiem do socjalizacji mastifa tybetańskiego jest zapoznanie go z innymi psami i ludźmi na wczesnym etapie jego życia.

Należy pamiętać, że socjalizacja mastifa tybetańskiego będzie długim procesem. W przeciwieństwie do niektórych ras, mastify tybetańskie są bardzo wrażliwe na zmiany. Lubią rutynę i przyzwyczajenia i często nie lubią zmian w swoim życiu. Zmiany te mogą prowadzić do nadopiekuńczości i problemów zdrowotnych Twojego zwierzęcia. Jeśli tylko będziesz cierpliwy i konsekwentny, Twój pies będzie szczęśliwy i dobrze wychowany.

Równie ciekawe: