Czy Mastif tybetański może spać na dworze?

Czy Mastif tybetański może spać na dworze?

Wielu właścicieli pyta: czy mastif tybetański może spać w nocy na dworze? W rzeczywistości mastif tybetański woli spać w domu, gdzie ma dostęp do dużej ilości świeżego powietrza. Faktem jest jednak, że psy tej rasy nie śpią w nocy na dworze! Chociaż może być czuły i przytulny, lepiej będzie trzymać go w domu. Poniżej podajemy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce do spania.

Normalne zwyczaje związane ze snem

Jeśli jesteś właścicielem mastifa tybetańskiego, prawdopodobnie zastanawiasz się nad jego zwyczajami związanymi ze snem. Na szczęście ta rasa jest nieagresywnym zwierzęciem, któremu można ufać w kontaktach z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. W fazie kształtowania się szczeniak mastifa tybetańskiego zazwyczaj przez większość czasu śpi. Budzi się i płacze tylko wtedy, gdy musi załatwić się do toalety lub coś przekąsić. W przeciwnym razie szczeniak nie rozumie, co się wokół niego dzieje. Szczeniak mastifa tybetańskiego śpi na większości powierzchni, od dywanów po twarde podłogi.

Problemy zdrowotne

Jeśli zwierzę może spać na dworze, będzie potrzebowało budy. Większość mastifów tybetańskich woli spać w ciągu dnia, aby móc chronić swoje terytorium. Jeśli jednak chcesz, aby Twój pies mógł cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, musisz upewnić się, że ma on odpowiedni rodzaj posłania. Upewnij się, że pies ma wygodne posłanie i klatkę, która jest cicha i bezpieczna. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies powinien spać na zewnątrz, może to być oznaką problemu zdrowotnego, takiego jak niedoczynność tarczycy.

Rozmiary legowisk

Poniżej przedstawiono różne rozmiary legowisk dla mastifa tybetańskiego. Chociaż psy te mają stosunkowo niewielkie rozmiary, wymagają częstej pielęgnacji i kąpieli. Są również podatne na infekcje uszu, które mogą być spowodowane przez drożdżaki, bakterie lub pasożyty. Duża sierść mastifa tybetańskiego naraża go również na wtórne problemy zdrowotne, takie jak choroby stawów i problemy z sercem. Do problemów ze stawami przyczynia się także otyłość. U psa może rozwinąć się dysplazja stawu biodrowego, czyli stan, w którym staw biodrowy nie kształtuje się prawidłowo, co powoduje ból, ograniczenie ruchomości i depresję.

Zobacz?!  Co je chart perski?

Ćwiczenia

Mastif tybetański powinien być ćwiczony codziennie, co najmniej 30 minut, aby był zdrowy i szczęśliwy. Mastif tybetański jest rasą znaną ze swojej potężnej szczęki, co oznacza, że potrafi przegryźć drewniane drzwi, ogrodzenia z siatki łańcuchowej, a nawet beton. Jest to spokojna rasa, ale potrzebuje regularnego ruchu i codziennych spacerów. Wymagają codziennych ćwiczeń i trzymania ich w ryzach podczas zabaw na zewnątrz, ponieważ mogą łatwo się oddalić.

Bezpieczeństwo

W ciepłych miesiącach letnich mastify tybetańskie są aktywne i nie powinny być pozostawiane same na zewnątrz. Lubią towarzystwo ludzi, zwłaszcza dzieci, ale muszą być trzymane na smyczy i pod nadzorem, kiedy przebywają na zewnątrz. Te inteligentne, czułe psy są opiekuńcze i tolerancyjne w stosunku do dzieci. Wymagają też solidnego szkolenia i umiarkowanej aktywności. Ich przeznaczeniem jest pełnienie roli łagodnego psa stróżującego, ale pozostawione same na zewnątrz mogą stać się dość pobudliwe.

Równie ciekawe: